Blahodárnost lymfatické masáže

Lymfa – čirá, bílá či žlutá tekutina, obsahující lymfocyty (bílé krvinky). Má za
úkol odvádět z těla odpadní látky – z tkání do lymfatického systému. Ten se skládá z lymfatických cév a uzlin (těch je v organismu zhruba 450 vyskytující se ve shlucích. Hlavně v okolí krku, v tříslech a v podpaží. Lymfatický  systém má velký podíl na odstraňování toxických látek či nádorových buněk, takže je velmi důležitý pro funkci imunitního systému.

Problémem lymfatického systému je, že nemá, na rozdíl od krevního řečiště, vlastní pumpu. Je plně závislý na pohybu těla a gravitaci. U mnoha lidí, díky sedavému způsobu života a kancelářské práci lymfa neproudí správně a cévy se zanáší. V začátcích se to projevuje např. bolestí nohou, únavou celého těla či otékáním kotníků. Tyto symptomy málokdy přímo upoutají a i následující otoky břicha jsou většinou označovány za otylost. Postupné zanášení lymfatického systému toxiny poté způsobuje sníženou imunitu, nerovnoměrné ukládání tuku v těle, naprostou únavu, ochablou pleť a silné akné. Rovněž celulitida je problém vznikající špatným proděním lymfy. Pravidelná lymfodrenáž je mocným nástrojem, který může všem těmto  problémům předejít. Při dnešním způsobu života by ji měl absolvovat každý člověk, minimálně jednou či dvakrát do roka jako prevenci.

Existují dva základní typa lymfodrenáže - manuální a přístrojová. Manuální lymfodrnáž se sestává z lehkých hmatů, které příznivě působí na proudění lymfy. Tato metoda je jemná a pro klienta velmi příjemná.  Člověk, který lymfodrenáž provádí musí přesně vědět kudy hmaty vést a jak má přitlačit – při neodborné lymfodrenáži může totiž dojít k trvalému poškození . Masáž trvá cca jednu a půl hodiny. Při masáži se nepoužívá olej ani krém. Cílem lymfodrenáže je uvolnit ztuhlý lymfatický systém a povzbudit ho k chodu. Proto se jako první musí provádět celková masáž. Po lymfodrenáži může být klient unaven či naopak povzbuzen - to závisí na tom jak byl systém zanešený. Po proceduře je velmi důležité dodržovat pitný režim a moc se nenamáhat.
 

Velmi oblíbené je lymfatické ošetření obličeje. Po této masáži mizí otoky pod očima a nebo např. i bolest hlavy. Masáž navrací pleti její mladistvý vzhled a jiskru. Pokožka je vypjatá a odpočatá hned po prvním ošetření.  Přístrojová masáž má oproti manuální tu výhodu, že působí najednou na celý obvod končetiny. Před přístrojovou masáží  ovšem musí klient  podstoupit alespoň tři manuální lymfodrenáže. Před samotnou přístrojovou masáží je nutné rozmasírování uzlin, aby došlo k nastartování systému. Přístrojová lymfodrenáž působí kromě odstraňování celulitiy, lymfatický otoků a poruch prokrvení i jako prevence křečových žil .
 

Pro oba typy je důležité, aby masáž proběhla v sériích. Pro dlouhodobý efekt není dostačující jedna či dvě masáže. (Kromě preventivního ošetření). Na lymfodrenáž nesmíte v případě, že trpíte nádorovým onemocněním, onemocněním krve, jater, ledvin či štítné žlázy. Při zánětech či akutní viróze nebo při bakteriálním onemocnění.