Babské rady a zdraví

 

Babské rady mohou sloužit jako naše první pomoc. Můžeme se na ně s důvěrou obrátit, protože jak již název napovídá, vznikají na základě zkušeností generací lidí. Právě díky tomu přinášejí vyzkoušené babské rady funkční řešení. Je lepší nejprve poslechnout babskou radu předtím, než si vezmete prášek. Nejsou ovšem všemocné, proto v případě přetrvávajících zdravotních problémů nemohou nahradit pomoc odborníka.

bolest hlavy
- každá bolest hlavy má svůj specifický důvod, proto každému bude pomáhat něco jiného
- obecně – hodně pijte, odpočívejte, dopřejte si čerstvý vzduch a klid!
- uvařte si do malého šálku silnou kávu a až vychladne, vymačkáme šťávu z ½ citronu. Zamícháme a rychle vypijeme. Do půl hodiny by bolest hlavy měla odejít.
- dejte vařit asi na 5 minut 1 lžičku kozlíku lékařského a nechte ho 20 minut vylouhovat. Tento čaj pijte nejlépe odpoledne a k večeru.
- přiložte na čelo čerstvý křenový lupen, hlavu obvažte šátkem a bolest jistě brzy odezní.
- i na migrény – je dobré při sebemenším náznaku vypít po doušcích šálek velmi horkého čaje z řebříčku
- při bolesti hlavy si masírujte prohlubeň vzadu na krku, v místech kde končí krční páteř, palcem, ukazováčkem a prostředníčkem 

* zlepšení paměti
- krom bylinek pomáhá i jednoduchý trénink. Mozek je sval, proto začněte luštit různé rébusy či trénujte paměťová cvičení.
- hrst čerstvých květů brutnáku přelijte čtvrtlitrem vroucí vody a nechte 10 min. louhovat. Každou hodinu vypijte jeden doušek.
- výborné zkušenosti mám i s ginko biloba 

* bolavá záda
- věděli jste, že problém v zádech se často projevuje i bolestí hlavy?
- zkuste horký bramborový zábal k uvolnění ztuhlých svalů. Uvařte šest brambor, horké je zabalte do pleny či utěrky, přes látku rozmačkejte vidličkou nebo lžící a vše přiložte na bolavé místo. 

* nachlazení
- je nejčastější onemocnění u většiny populace. Rad existuje také mnoho.
- cibulkový čaj proti nachlazení: oloupanou cibuli nakrájenou na kostičky zalijeme vařící vodou a necháme vylouhovat. Po chvíli přecedíme přes cedníček. Sladíme nejlépe medem.
- za každou cenu je nutné se vypotit
- notoricky známé jsou účinky česneku, cibule, slivovice, ..
- inhalace páry zlepšuje příznaky nachlazení. Do vody kápněte čtyři kapky Tea Tree Oil, čtyři kapky eukalyptového oleje a dvě kapky výtažku z máty a inhalujte čtyřikrát denně.
- toto není ani tak babská rada, jako zajímavost. Prý pomáhá slepičí vývar podle starého židovského receptu. Vývar obsahuje kromě slepice cibuli, brambory, mrkev, petržel, celerovou naň, pastiňák a tuřín, vše bez soli.
Čaje z bylin jsou opravdu zázračné a proti nachlazení je hned několik možností
- čaje nebo nálevy z heřmánku - uklidňuje, snižuje teplotu
- čaje nebo nálevy z květu černého bezu - snižuje překrvení sliznic a zmírňuje nepříjemné příznaky rýmy
- čaje z podbělu zmírňují kašel
- čaje z máty peprné a řebříčku
- vitamínová bomba - sklenice šňávy z jednoho rozmačkaného citrónu oslazená lžičkou medu a užívaná každé ráno

chrapot
- obecně lze při chrapotu doporučit hlasový klid (nemluvit ani nešeptat), neustále zvlhčovat (pít čaj), cucat pastilky, kloktat slanou vodu nebo šalvěj, zábal na krk, …
- do dvou decilitrů vody vhoďte jednu nadrobno nakrájenou cibuli a mírným varem ji asi patnáct minut vařte. Pak přisypte polévkovou lžíci majoránky, přihoďte stroužek česneku a vařte ještě dalších pět minut. Poté slijte přes cedník, abyste odstranili pevné zbytky. Do odvaru přidejte po lžíci medu a olivového oleje. Každou hodinku pak užívejte polévkové lžíci tohoto medikamentu. S tímto užíváním brzy chrapot zaženete.
- pijte ohřátou vincentku s mlékem v poměru půl na půl. 

* bolest v uchu
- na prudkou bolest v uchu použijeme malý smotek vaty, který pokapeme francovkou a vložíme do ucha. Přikryjeme kouskem suché vaty a převážeme šátkem.
- na začínající zánět středního ucha se může použít kousek čerstvé cibule zabalené do plátýnka přiložené k uchu nebo stroužek česneku vložený do ucha. Pozor ale na prasklé ucho. Návštěva odborného lékaře je vždy lepší. 

* rýma
- když začíná rýma, zkuste nakapat si do nosu šťávu z citrónu ráno i večer a je po rýmě (asi 1 až 2 kapky).
- inhalujte páru z horské vody s francovkou pod ručníkem. 

* bolest v krku
- smíchejte hřebíček se 1/4 čajové lžičky mletého zázvoru (nebo jednou čajovou lžičkou nastrouhaného čerstvého) a 1/8 lžičky mleté skořice. Všechno přelijte dvěma šálky vařící vody a do každého šálku přimíchejte dvě lžíce medu. Upíjejte v průběhu celého dne, dokud bolest v krku nepovolí. Hřebíček působí jako antiseptikum, zázvor a skořice mají protizánětlivé účinky.
- tři uvařené brambory rozmačkejte, teplé rozložte na bavlněný šátek, okraje založte. Spolu s vlněnou šálou oviňte kolem krku a nechte působit přes noc.
- kapesník či menší hadřík namočíte do rozředěné slivovice, přiložte na krk a převažte teplým šátkem.
- při bolení v krku si udělejte priessnitzův obklad. Na krk si přiložíte mokrý kapesník, igelit a převažte suchým šátkem.
- při bolení a škrabání v krku kloktejte vodu se solí, kdy ve skleničce vody rozpustíte 1/2 lžičky soli. 

* pálení žáhy
- pálení žáhy je velice nepříjemná záležitost. Vzniká návratem kyselého žaludečního obsahu do jícnu. Často pálení žáhy postihuje těhotné ženy a po porodu samo vymizí.
- pokud máte neustálé problémy s pálením žáhy, může to být znamením nějakého zdravotního problému a někdy pomůže až operace jícnu.
- úlevu většinou přináší zvýšená poloha horní poloviny těla nebo vypití sklenky vlažné vody.
- někomu pomáhá vypít hrnek mléka.
- k potlačení kyselosti žaludečních šťáv se používá jedlá soda.
- pálení žáhy zaženete i kouskem mrkve nastrouhané najemno, který sníte.
- některé babské rady doporučují uklidnit pálící žáhu syrovou bramborou, stačí kousek, který důkladně rozkousáte. 

Následující babská rada slibuje, že vás zbaví pálení žáhy natrvalo:
Potřebujete k tomu kyselou smetanu a výdrž. Doporučuje se totiž užívat smetanu při potížích po lžičkách po tři dny, ovšem jako jediné jídlo. Takto byste měli zkonzumovat až pět sklenic kyselé smetany.

bolest zubů

- žvýkejte čerstvý list řebříčku.
- roztlučte hřebíček, prášek dejte na vatu namočenou v destilátu a přiložte přímo na zub. Obklad nechte působit hodinu, pak znovu namočte do destilátu, posypte opět hřebíčkem a takto obklady střídejte po celý den.
- z listů čerstvé kapusty vyřízněte střední žebra, zbytek pokrájejte najemno, válečkem na nudle rozmačkejte a měkkou hmotu zabalte do kapesníku. Kapesník přiložte na tvář na bolavý zub a nechte působit.
- sežeňte trochu vodky, koňaku, rumu nebo jiného čistého alkoholu. Malé množství alkoholu podržte co nejdéle v ústech na bolavém zubu. Nejenže otupí bolest, ale předete i otoku dásně.

* spálená záda
- spálená záda nebudou tolik bolet, když je jemně potřete rozkrojeným rajským jablíčkem.

* vonný dech
- ve čtvrt litru vody nechte projít varem lžičku tymiánu, nechte patnáct minut luhovat, sceďte a kloktejte alespoň třikrát denně.
- utrhněte si lístek máty a žvýkejte ho v ústech. Stejně tak můžete použít čerstvou petrželku.
- po konzumaci česneku odstraníte pach z úst pomoci rozkousání několika zrnek pražené kávy.
- nepříjemného zápachu z úst se zbavíte žvýkáním kávových zrnek. 

* ječné zrno
- dejte bramboru do mikrovlnky, pak ji rozpulte a zabalte do hadříku. Když vychladne tak, že je možné ji vzít do ruky, přidržte ji u oka na 10 minut.
- ječné zrno pomůže odstranit uvařený brambor ve slupce. Oloupete ho a ještě horký rozmačkáte. Smícháte se syrovým žloutkem a trochou teplého mléka na hustší kaši. Tu nanesete na kousek látky a přiložíme na oko. To opakujeme 2x až 3x denně.
- vezměte hrst krupice a na suché pánvi nebo v hrnku ji nahřejte. Pak krupici zabalte do plátýnka, které musí být čisté, ještě lépe přežehlené horkou žehličkou. Vzniklou hroudu přiložte na ječné zrno.

* lupy
- nechte přes noc vylouhovat dva sáčky zeleného čaje v jednom šálku horké vody. Vychladlým nálevem si masírujte pokožku hlavy a postup opakujte znovu za několik dní.
- rozpusťte 3 aspiriny v šamponu. Lupů se tak zázračně zbavíte, aniž byste si museli kupovat speciální drahé přípravky.

 

otékající nohy
- vodu z otékajících nohou odvedete kostivalovým mazáním. Omyjete, oškrábete a nakrájíte na tenká kolečka kostivalový kořen. Dejte do sklenice, zalijte francovkou, sklenici uzavřete a tři týdny nechte stát, nejlépe na okně. Pak slijte tekutinu a poctivě si jí masírujte oteklé nohy. Můžete mazat též bolavé ruce, klouby či záda.
- když vám otékají nohy, uvařte čočku a vodu co potom slijete vypijte. Odvodňovací účinky má také čaj z odvaru z třezalky, slivoně, kořene pampelišky či obyčejné petržele.

* deprese
- čaj proti depresi připravte z třezalky. Než se dostaví psychická úleva, budete ho muset užívat minimálně čtrnáct dnů. Déle jak šest týdnů čaj nepijte. Denní dávka je asi dva až tři neslazené šálky. Třezalka zvyšuje citlivost na světlo - vyhýbejte se horskému slunci, soláriím a opalování. Jinak vám hrozí pigmentové skvrny.

* kuří oka
- na kolečka nakrájenou cibuli naloženou předem na 24 hodin v octu, přiložte na kuří oko a zavažte. Kuří oko změkne a dá se lehce odstranit.

* snižování horečky
- pro snížení horečky si přikládejte na hlavu a plosky nohou tvaroh, který horkost vytáhne.

* infekce v zarůstajícím nehtu
- infekci ze zarůstajícího nehtu vytáhne obklad z chlebové kaše.

* krvácení z dásní
- trpíte-li krvácením z dásní, vyplachujte si pravidelně ústa šalvějovým čajem.

* malé ranky
- malé ranky a škrábnutí se lépe zahojí, když je pokapete trochou medu. Med je antiseptikum, které pomůže vaše zranění očistit. Med působí protizánětlivě a ranka se bude rychleji hojit.

Nejzdravější ovoce na světě? Kustovnice!

Kustovnici možná někteří budete znát. U nás se totiž můžeme setkat s kustovnicí cizí, která roste na plotech či v loukách jako plevel. Kustovnice čínská ovšem pochází z Číny, jak název napovídá. Je to trnitý keř s červenými plody. Silně se rozrůstá, vytváří křoviny, které slouží jako úkryt pro ptáky.

V Číně je využívána po celá staletí jako omlazující ovoce. Díky výjimečnému složení totiž kustovnice slouží jako účinná prevence proti civilizačním chorobám a taktéž pomáhá zabraňovat předčasnému stárnutí organismu.

Kustovnice obsahuje 18 druhů aminokyselin (vč. Esenciálních), 21 stopových prvků jako je fosfor, vápník, selen, měď či železo, karotenoidy a betakarotenoidy. Je bohatá na vitamíny, nalezneme zde C, B1, B2, B6 a E. Pravidelná konzumace tedy působí příznivě v těchto oblastech:

-         harmonizuje činnost jater a ledvin – zprůchodňuje a uvolňuje energetické blokády v jaterních a ledvinových meridiánech, čímž působí i proti únavě

-         posiluje výrazně obranyschopnost

-         zlepšuje krvetvorbu a snižuje krevní tlak

-         zvlhčuje plíce a zmírňuje tak astma a alergie

-         příznivý vliv na kožní onemocnění (vč. lupénky)

-         posiluje zrak

-         navíc funguje jako afrodisiakum

Kustovnice se dá sehnat v obchodem se zdravou výživou. Prodává se jako sušené ovoce a je výborná na ďobání. Má sladkou a lehce nahořklou příchuť. Můžete si ovšem udělat i čaj – nechte 20 minut louhovat a pak sceďte. Šikovní kuchaři ji využijí i při vaření. Kustovnice je totiž skvělou součástí tam, kde by se dali použít rozinky. Výborná je ale nejen v dezertech, ale i v salátech či v polévkách.

Zelený čaj

Přemýšlíte, že byste si dali něco teplého k pití? Že máte chuť na šálek dobrého čaje? Potom určitě sáhněte po čaji zeleném, jelikož je to do značné míry elixír života. Zelený čaj při svém zpracování neprochází fermentací, díky čemuž si zachovává účinné látky. Lístky čaje jsou tepelně ošetřeny, aby později docházelo k jejich oxidaci. Oxidace je minimální, proto se zelený čaj taktéž nazývá jako „pravý čaj“.

O prospěšnosti zeleného čaje věděli už v Indii či Číně před 5000 lety. Právě v těchto zeměpisných šířkách a délkách se začal čaj pěstovat prvně. Ohledně objevení čaje koluje legenda, kdy čínský císař Šen-nung ohříval vodu v kotlíku a náhodou mu do něj spadly listy čajovníků. Když poté voňavou vodu ochutnal, zjistil, že je nejenom výborná, ale navíc se cítil svěží a nabitý novou energií. Zda je legenda pravdivá či nikoliv se dneska už nedopátráme, nicméně na výjimečný vliv pití zeleného čaje na lidský organismus vliv nemá.

To co lidé na východě věděli už před tisíci lety, dnes ostatně potvrzují i mnohé vědecké studie. Díky vysokému obsahu katechinů, minerálů či antioxidantům je zelený čaj významný v prevenci proti rakovinovému bujení, pomáhá na kardiovaskulární onemocnění, osteoporózy. Působí preventivně i na Alzheimerovu či Parkinsonovu chorobu, umí též působit na „špatný“ cholesterol. Navíc pomáhá při hojení ran, při problémech s trávením. Výčet příznivých účinků však zdaleka není kompletní.

Existuje velké množství zelených čajů. Liší se dle místa, odkud pochází rostliny a způsobu výroby. Setkáme se především s čínskými a japonskými zelenými čaji. Čaj se zalívá horkou vodou. Nicméně nikoliv vroucí, nechte vodu v rychlovazné konvici několik minut odstát a vychladnout. Ideální teplota první nálevu se dle typu čaje pohybuje mezi 60 – 80° C. Pokud máte vícenálevový čaj, můžete teplotu při dalších nálevech zvyšovat. Při zaliti vroucí vodou čaj ztrácí účinné látky a navíc získá nepříjemnou pachuť.

Zelený čaj pijte denně, budete se po něm cítit dobití energií. Nedoporučuji pití později večer či v noci, jelikož byste mohli mít problémy s usnutím. Zelený čaj se doporučuje i pro těhotné.

Bílý čaj

Bílý čaj se těší stále vzrůstající oblibě. Tento vzácný a kvalitný čaj, patřící dříve pouze mezi výsady císařů si zaslouží pozornost i na západě. Pojďme se tedy společně podívat na to, co vlastně tento druh čaje nabízí.

Původ bílého čaje hledejme hluboko v historii daleké Číny. Pro milovníky údajů uveďme, že bychom museli víc jak 1200 let zpátky po ose času, abychom odhalili kořeny tohoto blahodárného čaje.

Pěstování je poměrně náročné. Tento nápoj je získáván z prvních nerozvinutých lístků, které se sbírají jen v určitém období v roce na počátku vegetativního stavu rostliny. Sběr se musí stihnout před obdobím děšťů, protože v ten okamžik se pupeny plně rozevřou a jedinečná chuť a vlastnosti bílého čaje jsou ztraceny. Bílý čaj získal svoje jméno podle jemných stříbřitě-bílých chloupků na listcích.

Po sběru se lístky nikterak nezpracovávají. Nejprve se nechají zavadnout a následně suší na slunci. A to je důvod, proč si bílý čaj zachovává jedinečnou chuť a složení. Zachování přírodních antioxidantů ve velkém množství je klíčové pro naše zdraví.

Antioxidanty brání předčasnému stárnutí organismu, udržují lidské tělo v dobré kondici, pomáhají v boji proti bakteriím a virům, snižují hladinu cholesterolu a vysoký krevní tlak, prospívají srdci, kostem i zažívání a zlepšují imunitní systém člověka. Podle odborníků jsou antioxidanty významným pomocníkem v prevenci i léčbě srdečně-cévních onemocnění a některých druhů rakoviny.

Zároveň má bílý čaj nejmenší obsah kofeinu – zhruba 15 mg (pro srovnání, káva obsahuje 120–150 mg, černý čaj 40–60 mg, zelený čaj 20–30 mg kofeinu). Bílý čaj je také považován za zvláště účinný prostředek ke snižování horkosti. Díky velkému obsahu antioxidantů je často využíván také v kosmetickém průmyslu, ať už jako součást pleťových krémů či antibakteriálních mýdel a vod.

Zajímavým bonusem podle posledních průzkumů je také jeho velmi příznivý vliv proti stresu a v oblasti omezení růstu tukových buněk. Proto ho lze s úspěchem využít i při uprávě naší hmotnosti. Nespoléhejme ale na nějaký zázrak pro hubnutí, jedná se spíše o prevenci a podpůrný prostředek.

I v našich končinách již nalezneme několik druhů bílých čajů, proto se určitě vyplatí vyrazit do čajovny na konvičku dobrého bíleho čaje. Mezi u nás známá jména těchto čajů patří Pai Mu Tan, Shou mee, Bai Hao Yin nebo Bai Xue Long. Nyní již nezbývá než vám popřát dobrý čajový zážitek.

 

 

Plevel léčí běžné kožní rakoviny

Pokud je řeč o bylinách, rostlinách a další čistě přírodních látkách, které mají potenciál skutečně vyléčit rakovinu, šance jsou přijímány s nedůvěrou a pochybnostmi – především ze strany významnějších zdravotních zařízení. Ale výzkum právě zveřejněný v Magazínu britské dermatologie přináší spolehlivý důkaz, že mléko z běžného plevelu známého jako klejicha hedvábná nebo pryšec okrouhlý může doslova vyléčit některé druhy rakoviny

Přestože zahradníci považují pryšec často za plevel, bylina byla po staletí používána v lidové medicíně na léčbu astmatu, bradavic a mnohých druhů rakoviny. Nyní skupina australských vědců z řady zdravotních zařízení v Brisbane otestovala mléko klejichy na lidech a zjistili tak, že funguje neobyčejně dobře na non-melanom rakoviny kůže. Výzkumníci se domnívají, že jsou látky v bylině účinné díky tzv. ingenolu mebutatu, který ničí rakovinné buňky.

Non-melanom rakovina kůže, která postihuje stovky tisíc lidí po celém světě, je skutečně nezanedbatelná. Navíc bez léčby může zapříčinit znetvoření – ty mohou mít za následek rozsáhlé a opakované operace. Maligní léze se obvykle objevují na částech těla, které jsou nejčastěji vystaveny slunci, včetně hlavy, krku, uší a hřbetu rukou.

Pro novou studii vědci vybrali 36 pacientů s celkem 48 non-melonomními lézemi, obsahující bazální buňky karcinomů (BBC), spinocelulární karcinom (SCC) a intraepidermální karcinom (IEC), růst rakovinných buněk omezujících se na vnější vrstvu kůže. Někteří ze zkoumaných lidí měli rakovinu kůže, která nereagovala na konvenční léčbu včetně chirurgických zákroků. Zbytek operaci odmítl, nebo pro něj nebyla vhodná z důvodu pokročilého věku.

Účastníci výzkumu byli léčeni jednou denně po dobu tří dnů po sobě onkologem, který používal bavlněný aplikátor na jednoduché pokrytí povrchu každé rakovinné léze mlékem klejichy. O jeden měsíc později 41 z 48 rakovin kompletně zmizely.

Pacienti, kteří měli nějaké zbytkové léze po čtyřech týdnech pokračovali druhou fází léčby klejichou. A po 15 měsících léčby 2/3 ze všech 48 rakovinných lézí vykazovalo kompletní vyléčení. Konečný výsledek ukazuje odezvu 75% u IEC lézí, 57% u BCC a 50% u SCC lézí. A co víc, když léze zmizela, kůže zůstala měkká a čistá.

Křen selský

Kontraindikace: ve větších dávkách dráždí sliznici a pokožku (dle použití), nepoužívat u dvanácterníkových a žaludečních vředů

 

Užití:
vnitřní: strouhaný kořen ke konzumaci

vnější: křenová placka při zánětech, bolestech a otocích

 

K čemu slouží (problémy a nemoci):

  • bakteriální a virové infekce dýchacích cest
  • bolesti nervů a svalů
  • infekční choroby
  • krevní nemoci
  • nízký krevní tlak
  • otoky
  • poruchy trávení
  • revma
  • vodnatelnost
  • žaludeční křeče

Křenová placka:

Nastrouháme 3 díly křenu, smícháme ho s 5 díly mouky a jedním dílem sádla. Vytvarujeme placku, kterou přikládáme na postižené místo. Křenová placka dobře prokrvuje pokožku a pomáhá ulevovat od zánětu a bolesti. Nepoužíváme do citlivou, porušenou nebo poraněnou pokožku. Placku necháváme působit dle snášenlivosti 15 – 30 minut. 

Lopuch větší

Popis: známý bodlák rostoucí podél cest a na vlhčích místech, k léčbě se využívá kořen

Kontraindikace: žádné

Užití:
vnitřní – v bylinných čajových směsích
vnější - omývání pokožky a vlasů při mastné pleti, zánětech, lupech a vypadávání vlasů

 

K čemu slouží (problémy a nemoci):

  • jarní únava
  • kožní nemoci
  • metabolické poruchy
  • onemocnění vlasové pokožky
  • plísně
  • tvorba lupů
  • vypadávání vlasů
  • zácpa
  • záněty
  • žlučové a močové kameny

Odvar k mytí vlasů:

1 polévkovou lžíci drceného sušeného kořene lopuchu vaříme v půl litru vody asi 5 minut, poté přidáme trochu kopřivové nati, květu heřmánku, březového listí a oplodí ořechu a to vše necháme louhovat asi čtvrt hodiny, poté slijeme a vmasírujeme do vlhkých umytých vlasů a necháme chvíli působit

Řebříček obecný

Kontraindikace: ve větších dávkách je toxický

K čemu slouží (problémy a nemoci):

  • astma
  • bodné a řezné rány
  • dysfunkce jater a žlučníku
  • gynekologické a menstruační problémy
  • krvácení všeho druhu
  • otrava krve
  • poruch trávení
  • vysoký krevní tlak
  • žaludeční neuróza

Užití:

vnitřní – v bylinných čajových směsích

vnější – odvary, koupele, obklady, pleťová voda

Recepty:

Pleťová voda na mastnou pleť:

Čerstvé květy řebříčku necháme přes noc namočené ve studené vodě, kterou používáme k oplachování obličeje. Můžeme také použít sušené květy, které přelijeme vařící vodou a necháme louhovat. Odvar uchováváme v lednici po dobu tří dnů.

Mateřídouška obecná

Popis: drobný keřík s fialovými květy rostoucí na suchých slunných místech, výrazně voní

Kontraindikace: ve větším množství může působit toxicky

Užití:

vnitřní – lahodný čaj, koření (tymián)

vnější – koupele, aromaterapie, kosmetika

K čemu slouží (problémy a nemoci):

  • anorexie
  • bolesti hlavy
  • bolestivá menstruace
  • kašel
  • křeče
  • nervová podrážděnost
  • nespavost
  • opary
  • revmatické bolesti
  • trávící obtíže

Mateřídouškový sirup:

Čerstvou nať s květy propláchneme ve studené vodě a vlhké vložíme do sklenice a zasypeme krystalovým cukrem. Napěchujeme sklenici až po okraj, dobře uzavřeme a postavíme asi na 3 týdny na slunce. Vzniklou tekutinu slijeme spolu s vodou, kterou sklenici důkladně vypláchneme a odpařujeme na mírném ohni tak, aby se sirup nevařil, dokud nebude mít požadovanou hustotu. Poté naplníme tmavé lahvičky a dobře uzavřeme.

Kozlík lékařský

Kozlík lékařský, nebo-li taktéž lidově baldrián či více zřídka kočičí kořen (jeho charakteristický pach přitahuje kočky), je 50 – 150 cm vysoká víceletá rostlina. Její stonek je rovný a dutý, listy zoupkované a kvete v červenci a srpnu. Můžeme se s ním setkat na vlhkých stanovištích (břehy řek, apod.), ale i na např. haldách odpadků. Roste v celé evropě. Využívá se především jeho kořen.

Kdo se nesmí užívat (kontraindikace):

Nejsou známy. Pozor ovšem na vyšší dávky, které mohou způsobit halucinace či křeče.

 

K čemu slouží (problémy a nemoci):

Malé dávky mají povzbuzující účinek, větší vyvolávají útlum nervové soustavy.
 

K čemu slouží (problémy a nemoci):

  • křeče
  • menstruační problémy
  • nespavost
  • neurózy
  • stres

Doporučujeme používat lihovou tinkturu, 1 čajovou lžičku 2x denně. Lžičku si můžete dát i v moment, než jdete zalehnout či v případě problémů s usnutím.

Na nespavost máme jen ty nejlepší zkušenosti. Na kozlík navíc nevzniká na rozdíl od klasických léků na nespavost závislost. Není vhodné ho používat dlouhodobě, je možné i případně střídání, 3 dny ho užívat a 3 dny ne, apod.

Můžete si udělat i odvar, lžičku oddenku zalijete šálkem vroucí vody a po chvíli vylouhujete. Můžete ještě zkombinovat s třezalkou či meduňkou. Připravte se ovšem, že odvar provoní váš byt svojí typickou vůní. Pokud by vám vůně byla nepříjemná a to třeba i u tinktury, doporučuji si přidat kapky do medu.

Jinak pokud žijete s kočkami, dejte si při výrobě odvaru či sběru a sušení kozlíka pozor, kočky totiž vůni jenom stěží odolávají.

Smetanka lékařská

Indikace:

-         nemoci jater
-         nemoci žlučníku
-         nemoci slinivky
-         detoxikace organismu
-         trávící problémy
-         chudokrevnost
-         problémy krevního oběhu
-         vysoký krevní tlak

Užití:

-         kořen (jaterní problémy)
-         listy (výborné na salát)
-         květ   (pampeliškový med)

K čemu slouží (problémy a nemoci):

  • chudokrevnost
  • detoxikace
  • diabetes mellitus
  • vysoký krevní tlak
  • zažívací problémy

Pampeliškový med

400g pampeliškových květů
2 litry vody
2kg cukru
2 citróny
8 velkých zavařovacích sklenic

Pampeliškové květy důkladně opereme ve vodě a poté dáme vařit s nakrájenými citróny zhruba ve dvou litrech vody. Povaříme asi 20 minut a necháme celý den stát.

Druhý den pampelišky přecedíme přes plátno, přidáme 2 kg cukru a opět vaříme, od bodu varu zhruba 2 hodiny. Zároveň mírně promícháváme. Med začne tuhnout. Je třeba vychytat správnou dobu, aby med nebyl příliš hustý nebo tekutý.

Med nalijeme do sklenic, které zavíčkujeme a postavíme dnem vzhůru.