Baňkování

 

Baňkování (někdy také vakuterapie) je vhodná doplňková metoda klasických masáží. Baňkování je metoda stará několik tisíc let, pochází zřejmě ze staré Číny.

Baňkování dokáže odstranit bolesti páteře a pohybového aparátu a také příznivě ovlivňuje funkci vnitřních orgánů.

Baňky se většinou přikládají na dobu 8 – 10 minut. Při následných aplikacích až - 20 minut. Zejména po první aplikaci je možné, že na těle zůstanou v místech, kde byly baňky přiloženy, „modřiny“ – ty však nejsou nebezpečné a během několika dní se ztratí.

Při baňkování se organismus prohřeje a uvolní. Urychlí se krevní oběh a tělo bude rychleji vylučovat škodliviny. Baňkování je jedna z mála masážních metod, která je doporučena i při nemoci. Při zvýšené teplotě se baňky mohou např. přikládat na plíce a průdušky a tím dochází ke zlepšení dýchání.

V tradiční čínské medicíně se používá  baňkování nejenom při bolestech pohybového aparátu, ale i k mírnění vnitřních potíží. Účinek baňkování se zvyšuje přikládáním baněk na oblasti akupunkturních bodů. Baňky a baňková masáž působí fyzikálně a reflexně. Zároveň je také výrazně ovlivňován metabolismus organismu, neboť v okolí přiložené baňky dochází k rychlejší látkové výměně.

Baňkování je jedna z účinných metod stimulace reflexních zón spočívající ve vtažení tkáně do baňky, v níž byl vytvořen podtlak. V důsledku podtlaku v baňce dochází k mohutnému prokrvení a též k odplavení nežádoucích metabolitů a k následnému zlepšení stavu organismu. Baňkování slouží nejen jako léčba, ale i jako diagnostická metoda. Působení baňkování na tělo lze vidět dvěma pohledy - pohledem západní medicíny a pohledem východní medicíny. Západní medicína prokázala tyto vlivy baňkování:

  • zvýšení prokrvení tkání, svalů a orgánů v místě baňky
  • detoxikaci
  • zvýšení počtu bílých krvinek v organismu
  • zlepšení imunitního systému těla
  • uvolnění napětí ve svalech
  • uvolnění kožní řasy od svalů
  • detoxikace organismu
  • příznivé působí na lymfatický systém
  • příznivé ovlivnění problémů se zažíváním
  • přináší úlevu při astmatu, zánětech průdušek, kašli
  • působí proti otokům a bolestem nohou
  •  

 

Východní medicína k těmto účinkům ještě přidává

  • ovlivnění toku energie v meridiánech
  • celkové zvýšení energie v těle
  •  

Kontraindikace:

  • trombóza
  • křečové žíly
  • gangréna
  • otevřené rány nebo hnisavé infekce
  • hemofilie, trombocytopenická purpura aj. stavy se zvýšeným krvácením
  • pokud užíváte antikoagulační léky napr. Warfarin aj.  – popř je možné jen slabé baňkování
  • u těhotných žen lze baňkovat až po 6. měsíci těhotenství, a to jen slabá metoda

 

Baňkování se provádí jako součást masáže nebo samostatně.

 

Gua sha masáž

 

Speciální technika Gua Sha je podobná baňkové masáži, ale místo baněk se používá vhodně upravená destička z rohoviny nebo jadeitu. Intenzivním, místním prokrvením se dosáhne uvolnění svalů a z těla „odchází" horkost, odpadní látky a toxiny.

Masáž přišla z Číny před 2000 lety a dosud se tam hojně používá. Gua znamená škrábat a sha je horko, kožní vyrážka. Poškrabování je možné provádět škrabkou z rohoviny buvolího roku, nejlépe se ale hodí destička z jadeitu. Dříve bylo poškabování jadeitem určeno pouze čínským císařům a vysokým hodnostářům, ale časy se mění. Poškrabování se provádí v olejové lázni z třezalkového oleje, který se během poškrabování lije na kámen. Guasha byla jedním z největších tajemství východní medicíny.

 Jadeit má také pozitivní vliv na ledviny a močový měchýř, užívá se k léčení chřipky a k odvodnění těla. Už odedávna se jím léčily i potíže při zažívání, koliky, žloutenka a žaludeční potíže. Třezalka jemným způsobem ovlivní náš tělesný a duševní stav, zlepší a zesilní pozitivní efekt světla na psychiku, ovlivňuje specielní procesy v nervovém centru, zmenšuje tělesnou reakci na stres, zlepšuje krevní oběh, zlepšuje látkovou výměnu a vylučování moči.

 Guasha je holistická metoda, která účinně detoxikuje organismus a zvyšuje imunitu. Během poškrabování se objeví "škrábance", jejichž barva a její intenzita indikuje stav organismu a jeho překyselení. Zabarvení během 2-7 dnů zmizí. Masáž je zcela bezpečná, pouze při prvním použití může díky prvotnímu čištění svědit. Její účinek je podobný baňkování, ale lze jí použít i v místech, kde se baňkování provádí obtížně, např. při bolestech nohou, paží a šíje. Je krátká a účinná.

Lze jí použít všude tam, kde má klient bolesti spojené s akutní nebo chronickou nerovnováhou v těle, například pro:

  •     bolesti svalů a kloubů
  •     všechna nastydnutí, hlavně začínající
  •     bronchiální astma
  •     ischias
  •     součást očistných kůr organismu

 

 

 

Působení je vidět okamžitě: nejdřív léčená zóna silně zarudne, člověk může mít pocit pálení. Masáž gua-sha působí na celý organismus, normalizuje vnitřní vzájemné působení mezi orgány, zesilují se výměnné procesy, vylučování. Pravidelné provádění masáže zpomaluje stárnutí. 

Oblast využití masáže gua-sha je široká:

Při osteochondróze - dochází ke zlepšení krevního oběhu v postižených oblastech, zesiluje se oběh lymfy, díky tomu odchází oteklost a s tím mizí i syndrom bolesti, odstraňuje se svalová křeč.

Při nachlazení a zánětu průdušek - odstraňuje se oteklost sliznice průdušek, zlepšuje se drenážní funkce dýchacích cest, odstraňuje se zadýchávání, zmenšuje se kašel.

Při cholecystitide (zánět žlučníku) - uvolňuje křeče žlučníku, normalizuje motoriku.

Působením na další zóny těla se zlepšuje stav srdečně cévního systému, dochází ke snížení krevního tlaku, upravuje se srdeční rytmus, odstraňuje se zadýchávání, které je způsobené onemocněním srdce, zlepšuje se stav pokožky, mizí pigmentace, akné, docházení k omlazení pokožky.
Blahodárný vliv má masáž také na nervový systém: zlepšuje se spánek, odstraňuje podrážděnost, zlepšuje chuť k jídlu.

Kontraindikace: alergie, infekční kožní onemocnění, trombocytopenie, zlomeniny, snížená funkce ledvin,  vysoký krevní tlak, těhotenství.   

 

 

MOXOVÁNÍ

 

Moxování se používalo v Číně již v 5 stol. Př.n.l. Doporučovalo se hlavně v případech, když už nepomáhaly bylinky ani akupunktura.

Moxy mají tvar doutníků, jsou vyplněny sušeným pelyňkem, někdy i zázvorem nebo dalšími čínskými léčivými bylinami. Moxy po zapálení působí na akupunkturní body a příslušné orgány jednak svým teplem, a jednak svojí léčivou energií ze spalovaných bylin.  Dochází k prohřátí a uvolnění jednotlivých částí těla, ale hlavně energie z bylin vstupuje do akupunkturních drah, vyrovnává je, aktivizuje akupunkturní body, doplňuje energii, podporuje krevní oběh a vylučuje z těla chlad a bolest.

 

Používá se: u revmatických bolestí, zánětů šlach, artritidy a bolestí všeho druhu. Velmi vhodné je používání mox u oslabených a starých osob, u osob nadměrně citlivých na chlad, při sklonu k častým nachlazením, při zahlenění, poruchách imunity, chronickém vyčerpání, slabosti, nadměrného pocení během dne, bolestech zad, tuhnutí ramen a krku aj.

Moxování je vnímáno jako velice příjemné a energetické ošetření.

Během 12 hodin po masáži je třeba doplňovat neustále tekutiny, pít teplou vodu, aby bylo zajištěno vylučování toxinů z organismu. Může se objevit silná únava, stejná jako po velké fyzické zátěži.